Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci

Hlavním cílem projektu je zachovat, ochránit a přispět k rozvoji potenciálu kulturního dědictví, které je obsaženo v mimořádně bohaté a členité sbírce Severočeského muzea v Liberci. Na jeho naplnění se pak podílejí jednotlivé dílčí cíle projektu:

• zpřístupnění restaurovaných sbírkových předmětů - přímo i prostřednictvím dálkového přístupu,
  • zajištění bezpečného a efektivního uložení sbírkových předmětů,
  • zvýšení atraktivity Severočeského muzea v Liberci pro definované cílové skupiny,
  • podpora sounáležitosti obyvatel s regionem,
  • podpora zájmu veřejnosti o trávení volného času aktivním způsobem,
  • zvýšení místní zaměstnanosti a konkurenceschopnosti díky zvýšení zájmu o sbírky muzea.

Výsledky realizace projektu vyplývají ze splnění věcných cílů projektu. Bude tedy možné vystavit a/nebo bezpečně uložit restaurované sbírkové předměty, které tak budou zároveň uchovány a zajištěny do budoucna. Zabezpečení sbírek se přitom dotkne i dalších prvků kulturního dědictví ve sbírkovém fondu Severočeského muzea v Liberci. Požární zabezpečení pak přinese zvýšení ochrany nejen sbírkových předmětů, ale i návštěvníků.

Hlavní aktivity projektu jsou definovány jeho zaměřením na:

1. restaurování sbírkových předmětů,
  2. zvýšení ochrany sbírkových fondů (modernizace nezbytných objektů technického a technologického zázemí pro zvýšení ochrany sbírkových předmětů; pořízení technologického zařízení a strojů pro zajištění stabilního a požadovaného prostředí pro uložení sbírkových předmětů a systémů měření a regulace fyzikálních veličin; budování konzervátorsko-restaurátorských dílen, pořízení jejich nezbytného vybavení a zařízení),
  3. digitalizace sbírek (pořízení zařízení, HW a SW nezbytného pro digitalizaci sbírek a jejich dokumentaci).

1. Restaurování

Hlavní součástí projektu je restaurování zvoleného okruhu sbírkových předmětů. Restaurátorským pracím předchází zpracování restaurátorského průzkumu a záměru.

1. Staré tisky a papírové dokumenty památníku Jiřího Harcuby (111 ks)
  2. Dřevěný nábytek (60 ks)
  3. Dřevěné sochy (23 ks)
  4. Prapory (11 ks)